מה זה תכנית עסקית?

תכנית עסקית והכנה שלה לחברות, לעסק חדש או קיים, היא בסיס משמעותי להבנת הרווחיות של העסק, גיוס מימון בקרב משקיעים וכולי. תכנית עסקית מכילה בתוכה תיאור ואפיון של תכנון ויעדים עסקיים לפני כל פתיחה של עסק חדש. התכנית תכלול תקציר של מהות העסק והיא תוודא ואף תציג את הכדאיות הכלכלית של אותו עסק, את הרעיון והחזון שלו ותכלול גם את כל האינפורמציה על המוצר או השירות המוצע, ניתוח השוק, היכולות שלו, אסטרטגיה שיווקית, עלויות ואת צורת היישום של התוכנית בפועל. מי זקוק לתכנית עסקית ואיך מכינים אחת כזו – על כך במאמר לפניכם.

למי מיועדת תכנית עסקית?

התוכנית העסקית מיועדת לבעלי העסק לפני הכל וכדאי להכין אותה בטרם עת. בחינת הכדאיות הכלכלית והרווחיות של העסק הוא צעד משמעותי בטרם מקבלים ההחלטה אם לפתוח את העסק או להתחיל פעילות חדשה בעסק שכבר קיים. תוכנית עסקית תשמש בסיס להתוויה של הדרך ובזמן הכנתה הבעלים ילמדו את התחום לעומק, יבינו את השוק ויגבשו דרך שתממש את הרעיון העסקי. לא פעם, בזמן שרוקמים את התוכנית העסקית מגלים כי התכנית לא כל כך כדאית כלכלית וכך מונעים הפסדים ונזקים כלכליים.

תכנית עסקית – כלי עזר למקורות מימון

התוכנית העסקית תשמש גם להצגת המוצר או השירות העתידי מול משקיעים, כל שותף פוטנציאלי, בנקים וחברת השקעות והכי חשוב ככלי עזר מרכזי שמאפשר לרתום לעסק מקורות מימון. מעבר לכל חישוב כלכלי, התוכנית מכילה תוכן מילולי משמעותי שמסייע להכיר את העסק על כל היבטיו.

  • תקציר מנהלים – יתאר את מהמטרה של התוכנית, את המוצר, השירות והייחודיות שלו, את הצוות, את היעדים, את לוחות זמנים ואת הרווח הצפוי מאותה השקעה.
  • המוצר או השרות – הכדאיות במוצר, צורת השימוש בו, מה מאפיין ומייחד אותו, מיתוג והעלות הסופית לצרכן.
  • הכרת השוק – הצרכים של השוק, יכולת רווחית, מעכבי חדירה לשוק, מתחרים.
  • תכנון אסטרטגי – רעיון, מודל עסקי, יעדים, לוח זמנים.
  • תכנית היישום – פירוט שיווק ומכירה, ייצור וכל המבנה הארגוני.
  • צוות הנהלה – הצגת היזמים וצוות ההנהלה, ניסיון, כישורים והתאמה למיזם.

תכנית מימון

כל תכנית עסקית אמורה להציג את ההשקעה שנדרש להשקיע, את מקורות המימון, לשקף תחזית לכמה שנים קדימה שכוללת גם תחזית מכירות ודרך ההגעה עד אליה, רווח הפסד והוצאות מפורטות, תזרים מזומנים, נקודת האיזון, תקופה של החזר ההשקעה, המימון הנדרש ומי הם המממנים.

הכנת התוכנית העסקית

בניית תכנית עסקית הינה הליך שבו מתגבש לו רעיון עסקי תוך כדי יעוץ עם אנשי מקצוע שמומחים בתחום כלכלה, עסקים, הנדסה וכולי. כולם יתרמו מהניסיון שלהם ויעלו רעיונות, ינהלו דיון, יתמקדו במוצר או בשירות, יעלו את הצרכים של המוצר, הרווחיות שלו והאסטרטגיה שתידרש להצלחתו. הצגה של התוכנית תהיה על גבי מצגת או באמצעות סיכום קצר, בהתאם לצורך ולסוג המתעניינים בה. כדאי להציג את התוכנית רק לאחר שחותמים על חוזה סודיות.
התוכנית העסקית הינה "חלון הראוה" של לב העסק ועל כן היא מוכרחה להיות איכותית, תמציתית ומוקפדת וגם נעימה לקריאה.

המאמר נכתב ע"י צוות SUCCESS2U המתמחה בתוכנית עסקית, ייעוץ עסקי ואימון עסקי.

הירשמו לרשימת התפוצה

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו והתעדכנו בכל מה שחדש בעולם קידום אתרים ושיווק באינטרנט

מדיה ישראל
מדיה ישראל

חברת מדיה ישראל מספקת שירותי קידום אתרים SEO בגוגל, בדגש על יותר לידים ותוצאות מהירות.